Ćwiczenie mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy obejmują ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy i grup mięśniowych w obszarze miednicy, które są bezpośrednio z nią powiązane.

 

Dno miednicy

To płaski mięsień, który zamyka miednicę w jej dolnej części. Jednocześnie wspiera i wraz mięśniami brzusznymi, pośladkowymi oraz mięśniem czworobocznym lędźwi podtrzymuje organy znajdujące się w dolnej części jamy brzusznej. Jednak główną funkcją dna miednicy jest przede wszystkim otwarcie i zamknięcie otworu cewki moczowej przy opróżnianiu pęcherza moczowego. Przeciekanie moczu to najczęstszy objaw problemów w obrębie dna miednicy.

 

Odpowiednie ćwiczenia nie tylko wzmocnią słabe zwieracze cewki moczowej, ale u kobiet mogą pomóc w uniknięciu ewentualnych operacji ginekologicznych - plastycznych, które są konieczne w przypadku opadnięcia macicy i pęcherza moczowego. Silne mięśnie dna miednicy docenią również kobiety w ciąży, kiedy mięśnie w wyniku nacisku wywieranego przez płód zostaną osłabione. Możliwość kontroli tych partii mięśni, a szczególnie umiejętność ich rozluźnienia mogą okazać się pomocne podczas porodu.

 

Ćwiczenie mięśni dna miednicy u mężczyzn może pomóc nie tylko w przypadku przeciekania moczu, ale także wspomoże utrzymanie erekcji.

 

Ćwiczcie mięśnie dna miednicy i poznajcie zasadę ich działania.

Podczas porannego oddawania moczu staraj się przerwać tę czynność i zatrzymać strumień moczu. Takie ćwiczenie należy starać się wykonać kilkukrotnie w ciągu oddawania moczu. Jeśli będziesz w stanie wykonać to ćwiczenie, Twoje mięśnie są już wystarczająco silne. W celu podtrzymania efektów należy powtarzać je od czasu do czasu. Jeśli ćwiczenie nie powiedzie się, należy rozpocząć intensywny trening.

 

Poprzez przerywanie oddawania moczu w wyniku ściśnięcia mięśni dna miednicy poznasz ich pracę, co z pewnością ułatwi wykonywanie tych ćwiczeń.

 

Podstawowe ćwiczenie na wzmocnienie dna miednicy

Proste ćwiczenie, które nie ma ograniczeń czasowych i przestrzennych. Może być wykonywane kiedy tylko sobie o nim przypomnisz. Im częściej i intensywniej będziesz je wykonywać, tym wcześniej pojawią się efekty.

 

Na stojąco, siedząco lub leżąc koncentrujesz się na dnie miednicy. Weź wdech, a przy wydechu ściśnij mięśnie, tak jakbyś chciał/chciała zatrzymać strumień moczu i wciągnąć mięśnie w okolicy cewki moczowej i pochwy (mężczyźni w okolicy odbytnicy) w górę w stronę miednicy małej. Rozluźniamy, czujemy, że mięśnie są miękkie i opadają w dół. Powtarzamy 10 razy.

W ciągu dnia powracamy do tego ćwiczenia.

 

„Pierwsza pomoc” przy uczuciu nagłego ucisku na pęcherz moczowy

Istnieje proste ćwiczenie, które pomoże Ci w przypadku nagłego nacisku na pęcherz moczowy.

 

Stojąc wykonujemy skłon i staramy się dotknąć rękami ziemi, jak najniżej potrafimy. Ciśnienie w jamie brzusznej przemieści się na przeciwną stronę i potrzeba oddania moczu na chwilę ustanie. Podczas wykonywania przez nas codziennych obowiązków, aby nasza czynność nie zwracała niczyjej uwagi, można schylić się po coś z podłogi lub zawiązać sznurówki. Można puścić wodze fantazji i przygotować sobie kilka wariantów w domu.

 

Przedstawione ćwiczenia nie mogą zastąpić wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty. Stanowią jedynie uzupełnienie leczenia i są przeznaczone do wykonywania w domu. Można je jednak wykonywać po odbyciu konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

© 2011 - 2024 NetCorp, s.r.o.  •  Powered by Master_CMS 8  •  Zalogować się