Ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup to ćwiczenia, podczas których wykorzystuje się głównie techniki oddechowe. Wpływają one rozluźniająco i przyczyniają się do poprawy stanu kręgosłupa.

Podczas ćwiczenia stopniowo włączają się do działania mięśnie, wzmacniają grupy mięśniowe wzdłuż kręgosłupa, kręgi układają się w prawidłowej pozycji, wykonywany jest refleksologiczny automasaż. Ćwiczenia wykonuje się na leżąco. W tej pozycji kręgosłup jest odciążony, a kręgi nie naciskają na siebie. Przy wykonywaniu ćwiczeń kręgosłup jest wprowadzony w ruch rotacyjny, ruchy wpływają na układ nerwowy i usprawniają krwiobieg. Wykonując ćwiczenie pracuje każda część kręgosłupa. Ćwiczenia kręgosłupa wywodzą się jeszcze ze starożytnej jogi, również dziś są nazywane „krokodylkami”.

 

Podczas wykonywania ćwiczeń należy przestrzegać następujących zasad:

- ćwiczenia należy wykonywać tylko do granicy bólu

- aby ćwiczenia miały działanie relaksacyjnie należy wykonywać je z zamkniętymi oczami i skupić się na kręgosłupie

- na początku nie wstrzymujemy oddechu, później ćwiczymy wstrzymując oddech, zgodnie z instrukcjami dla każdego ćwiczenia

- przejście z jednej pozycji do drugiej powinno trwać 5 sekund

- każde ćwiczenie powtarzamy od 3 do 5 razy dla każdej strony

- ważne, aby przestrzegać kolejności ćwiczeń, które są uporządkowane tak, aby rotacyjny ruch kręgosłupa ulegał stopniowemu nasileniu

- mięśnie, które nie uczestniczą w ruchu muszą być jak najbardziej rozluźnione

- ćwiczenia nie są zalecane przy poważnych schorzeniach kręgosłupa, np. wypadnięcie dysku, po operacjach kręgosłupa, dlatego w takich przypadkach przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem

 

POZYCJA WYJŚCIOWA:

Leżymy na plecach, ręce w średniej odległości od ciała, swobodnie położone na macie. Ciało rozluźnione, oczy zamknięte, powoli oddychamy.

 

PODSTAWOWY RUCH: Przy wykonywaniu ćwiczeń ruch głowy powinien zawsze odbywać się w przeciwnym kierunku do ruchu miednicy i nóg.

Głowa - w prawo, miednica i nogi - w lewo.

Głowa - w lewo, miednica i nogi - w prawo.

Podczas wykonywania ćwiczeń należy ułożyć miednicę tak, jakbyśmy leżeli na boku, nogi są przez miednicę ściągane i puszczane. Głowa powinna dotykać barku po przeciwnej stronie, w momencie kiedy kończymy ruch miednicy. Łopatki powinny przylegać do maty. Ruch nie powinien być szybki.

 

ĆWICZENIE nr 1

ĆWICZENIE nr 1

 

Pozycja wyjściowa, po kilku wdechach i wydechach, wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, miednicę i nogi należy skierować w lewo, wrócić do pozycji wyjściowej, pomału oddychać. To samo ćwiczenie wykonać dla drugiej strony.

ĆWICZENIE nr 2

ĆWICZENIE nr 2

2 a

Pozycja wyjściowa, skrzyżować nogi w taki sposób, aby prawą nogę położyć na lewą /piętę prawej nogi położyć między duży palec i drugi palec lewej nogi/. Po kilku wdechach i wydechach wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, miednicę i nogi należy skierować w lewo, wrócić do pozycji wyjściowej, pomału oddychać. To samo ćwiczenie wykonać na drugiej stronie.

2 b

Nogi skrzyżować.

 

ĆWICZENIE nr 3

ĆWICZENIE nr 3

Pozycja wyjściowa, nogi zgiąć w kolanach, rozstawić. Po kilku wdechach i wydechach wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, oba kolana opuścić w lewo na matę tak, aby prawe kolano dotykało lewej pięty. Powrót do pozycji wyjściowej, powoli oddychać. To samo ćwiczenie wykonać dla drugiej strony.

 

ĆWICZENIE nr 4

ĆWICZENIE nr 4

4 a

Pozycja wyjściowa, prawą nogę zgiąć w kolanie, założyć pod wyprostowane kolano lewej nogi. Po kilku wdechach i wydechach wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, kolano opuścić przez wyprostowaną nogę w lewo - skręcić w lewo. Powrót do pozycji wyjściowej, powoli oddychamy.

W tej samej pozycji wykonujemy ćwiczenie dla drugiej strony.

4 b zmienić nogi

 

ĆWICZENIE nr 5

ĆWICZENIE nr 5

Pozycja wyjściowa, nogi zgiąć w kolanach. Po kilku wdechach i wydechach wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, oba kolana opuścić w lewo na matę. Powrót do pozycji wyjściowej, powoli oddychamy. To samo ćwiczenie wykonać dla drugiej strony.

 

ĆWICZENIE nr 6

ĆWICZENIE nr 6

Pozycja wyjściowa, nogi zgiąć w kolanach, przyciągnąć do klatki piersiowej. Po kilku wdechach i wydechach wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, oba kolana opuścić w lewo na matę. Powrót do pozycji wyjściowej, powoli oddychamy. To samo ćwiczenie wykonać dla drugiej strony.

 

ĆWICZENIE nr 7

ĆWICZENIE nr 7

Pozycja wyjściowa, po kilku wdechach i wydechach, wstrzymać oddech i pomału obrócić głowę w prawo, prawą nogę przełożyć przez lewą nogę. Powrót do pozycji wyjściowej, powoli oddychamy. To samo ćwiczenie wykonać dla drugiej strony.

 

Przedstawione ćwiczenia nie mogą zastąpić wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty. Stanowią jedynie uzupełnienie leczenia i są przeznaczone do wykonywania w domu. Można je jednak wykonywać po odbyciu konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

© 2011 - 2024 NetCorp, s.r.o.  •  Powered by Master_CMS 8  •  Zalogować się